„Łapy Precz!”, Bezimienny, 66P, Wrocław 25.02.-28.03.2021

tytuł: Łapy Precz!

artysta: Bezimienny (Justyna Baśnik Andrzejewska, Paweł Baśnik, Jędrzej Sierpiński)

miejsce: 66P, Wrocław 25.02.-28.03.2021

kuratorka: Anna Mituś

Świat przedstawiany w uniwersach fantasy powiela zazwyczaj wiele patriarchalnych schematów. W przypadku Gothic’a pojawia się bardzo mało postaci kobiecych, nie pełniących ważnej roli dla fabuły gry. Są to zazwyczaj służące, gospodynie domowe a w najgorszym wypadku niewolnice.
Kilka lat temu niemieccy fani stworzyli jednak nieoficjalną feministyczną wersję gry „Velaya – historia wojowniczki”, w której główną postacią zamiast Bezimiennego staje się tytułowa Velaya (w oficjalnej wersji gry będąca niewol-nicą). Sterowana przez gracza rozprawia się w trakcie rozgrywki z wieloma patriarchalnymi wzorcami i seksistowskimi zachowaniami ze strony męskich postaci. Ostatecznie zdobywa najwyższą władzę jako namiestniczka miasta Khorinis i zaprowadza ład. W fabule tej wersji pojawia się dodatkowe uderzające podobieństwo do obecnie otaczającej nas rzeczywistości – zaraza dziesiątkująca mieszkańców miasta.
Oprócz bezpośrednich odniesień do wizualności gry, wystawa „Łapy precz!” stanowi komentarz do sytuacji jaka na przestrzeni ostatnich miesięcy miała miejsce na ulicach polskich miast w związku z zaostrzeniem ustawy antyaborcyjnej oraz – będącym na nie odpowiedzią – Ogólnopolskim Strajkiem Kobiet.
Tytuł wystawy stanowi cytat ze ścieżki dialogowej gry. Kontynuuje w ten sposób przyjętą przez Bezimiennego strategię wypowiadania się wyłącznie przez zadane w świecie gry możliwości ekspresji. „Łapy precz!” to okrzyk, który wydają postacie (głównie kobiece) po wtargnięciu przez gracza do ich domów. Na wystawie pojawią się w większości nowe, wcześniej nieupublicznione prace, które w warstwie znaczeniowej nawiązują do fabuły wspomnianej fanowskiej wersji.